Yılın son çeyreğinde dünya genelinde konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ülke Türkiye oldu | Emlakinfo
Emlak

Yılın son çeyreğinde dünya genelinde konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ülke Türkiye oldu

Yılın son çeyreğinde dünya genelinde konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ülke Türkiye oldu
İngiliz küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank tarafından oluşturulan raporda, 2021 yılının 3’üncü çeyreğinde dünya ülkelerindeki konut fiyat değişimleri, geçen yılın aynı dönemine göre kıyaslandı.

Sabah’ta yer alan habere göre, bu dönemde 56 ülke arasında konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke Türkiye oldu. Türkiye, bu listede zirvedeki yerini korudu.

Rapora göre, Türkiye’de konut fiyatları, Eylül 2020-Eylül 2021 arasındaki 12 aylık dönemde yüzde 35.5 oranında artış gösterdi. Listede ikinci sırada yüzde 26.4’lük artışla Güney Kore, üçüncü sırada yüzde 21.9’luk artışla Yeni Zelanda yer aldı. İsveç, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, Jersey, Hollanda, Slovakya ve Kanada ilk 10’da yer alan diğer ülkeler oldu.

“EN İYİ YATIRIM ARACI GAYRİMENKUL OLDU”

Söz konusu raporu değerlendiren COLDWELL Banker Türkiye ve Ülke Başkanı Gökhan Taş, rakamların sürpriz olmadığını belirterek, “Pandemi sonrası en iyi yatırım aracının gayrimenkul olmasının bir kez daha anlaşılması konut alım talebini canlı tutuyor. Değer artışında dünya lideri de olsak daha gidecek çok yolumuz var. Herkes bu potansiyeli de satın alıyor” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE BU DÖNEMDE ÖNEMLİ BİR TEŞVİK AÇIKLAMADI”

İspanya ve İtalya gibi ülkelerde enflasyonun da hesaba katılmasıyla değer artışı yerine değer kaybı yaşandığına dikkat çeken NEVITA Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, “İspanya, İtalya, Fransa ve İngiltere pandemi yılı 2020’de ağır bir yıl geçirdiler. Tüm bu ağır resme karşın konut sektöründe Avrupa’da salgın döneminde sadece İngiltere’de teşvikleri gördük. Türkiye ise üçüncü çeyreğe kadar önemli bir teşvik açıklamadı. Buna rağmen konut satış adedinde en hareketli piyasa olmayı sürdürüyor” diye konuştu.

Yılın son çeyreğinde dünya genelinde konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ülke Türkiye oldu