Yabancıya konut satışındaki değerleme sorununa çözüm bekleniyor | Emlakinfo
Emlak

Yabancıya konut satışındaki değerleme sorununa çözüm bekleniyor

Yabancıya konut satışındaki değerleme sorununa çözüm bekleniyor

Yabancılara yapılan konut satışı, Mart ayından Eylül ayına kadar yükseliş ivmesi gösterdi. Eylül ayında satışlarda yıllık bazda yüzde 25.8 oranında artış görüldü. Ancak yabancıya konut satışlarında değerleme sisteminde yapılan yeni düzenleme sonrasında satış ofislerinde yoğunlukların azaldığı ifade ediliyor.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Faruk Akbal, sorunun çözümüyle ilgili olarak sektörde GİGDER’in de bulunduğu bir komisyon kurulduğunu ve bu komisyonda konuyla ilgili olarak hızlı bir çözüm geliştirilmesini beklendiğini belirterek, “Değerleme yöntemiyle ilgili acil olarak bir çözüm geliştirilmezse, bu sorunun satışlara düşüş olarak yansıması 2-3 ayı bulacaktır ve yıl sonu sektör hedefimiz olan 50 binlik satış adedinin ise artık hayal olması gündeme gelebilir” şeklinde konuştu.

“SORUN, SATIŞLARDA DÜŞÜŞE NEDEN OLABİLİR”

Yabancıya gayrimenkul satışlarında Mart ayından bu yana sürekli artan bir ivmenin olduğundan bahseden GİGDER Başkanı Akbal, “Eylül ayında gözlenen bu yüzde 25,8’lik artış, sektörümüzün beklediği bir veri. Mart ayında bir önceki yılın aynı döneminde göre yüzde 39.9 artış gösteren yabancıya konut satışlarının Eylül ayına kadarki grafiğini hatırlayacak olursak, yılın ilk 4 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam yüzde 19, ilk 5 ayında toplam yüzde 24,9, ilk 6 ayında yüzde 43.7, ilk 7 ayında yüzde 46.9 ve ilk 8 ayında ise yüzde 47.6’ya varan bir artış görürüz” diye konuştu.

Yabancıya satışın gösterdiği bu performans ile yıl sonunda 50 bin adetlik konut satışını yakalamayı hedeflendiğini belirten Akbal, “Değerleme sistemindeki yeni düzenleme sonrasında oluşan değer farklılıkları nedeniyle yabancı alıcıların güveninin kırılmasının satış ofislerinin yoğunluklarını kaybetmesine ve rezervasyonların satışa çevrilememesine neden olduğunu gözlemliyoruz. Bu bulgulardan yola çıkarak, değerleme yöntemiyle ilgili acil olarak bir çözüm geliştirilmezse, sorunun satışlara düşüş olarak yansıması 2-3 ayı bulabilir, yıl sonu sektör hedefimiz olan 50 binlik satış adedinin ise artık hayal olması gündeme gelebilir” ifadelerini kullandı.

Yabancıya konut satışındaki değerleme sorununa çözüm bekleniyor