Yabancı konut yatırımcıları turistten daha fazla kazandırıyor | Emlakinfo
DekorasyonEmlakSektörel

Yabancı konut yatırımcıları turistten daha fazla kazandırıyor

Yabancı konut yatırımcıları turistten daha fazla kazandırıyor

Bunun yanı sıra konut satın alan yabancıların ev dekorasyonu için de önemli miktarda harcama yaptığı belirlendi.

Sabah’ta yer alan habere göre, Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, geçtiğimiz yıl yabancı yatırımcıların Türkiye’den aldıkları konuta ortalama 1.1 milyon lira ödediklerini ve iç dizayn, beyaz eşya, ev-mutfak aletleri, döşeme gibi evin eşyasına da 150 bin TL harcadığını ifade etti.

Geçtiğimiz yıl yabancıların yaptığı gayrimenkul harcamalarından bahseden Akbal, “2020’de yabancılara 40 bin 812 adet konut satıldığını dikkate alırsak, bu evlerin içinin döşenmesi için ödenen ve ödenecek tutarın 6.1 milyar lirayı aştığını görüyoruz” diye konuştu.

“KONUT ALICISI DAHA FAZLA HARCIYOR”

Konut satın alan yabancı yatırımcının sadece konut fiyatı ödemediğine dikkat çeken Akbal, “Yaptığımız araştırmaya göre, yabancıların harcamaları, sadece evin içerisi için… Uçak biletinden tutun da dışarıda eğlenmek, yemek-içmek ve sosyal faaliyetleri için yaptıkları harcamalar da var. Türkiye’de turist başına gelirin ortalama 700 dolar olduğu düşünüldüğünde, yabancı konut alıcısı normal turistten katbekat fazla harcıyor” şeklinde konuştu.

BU YIL SATIŞ İVMESİ SÜRECEK

2021 yılı için yabancılara konut satış beklentilerinden bahseden Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, 2020 yılında yabancılara konut satışının pandemiye rağmen rakip ülkelere göre çok iyi geçtiğini belirterek 2021 yılında da ivmenin sürmesini beklediklerini dile getirdi.

Yabancı konut yatırımcıları turistten daha fazla kazandırıyor
Denizli Oto Ekspertiz