TOKİ aracılığıyla 179 bin konut yenilendi | Emlakinfo
EmlakToki

TOKİ aracılığıyla 179 bin konut yenilendi

TOKİ aracılığıyla 179 bin konut yenilendi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kontrolünde Türkiye genelinde kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları sürüyor. Kentsel dönüşüm ile doğal afetlere karşı güvenli yaşam alanları oluşturuluyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren TOKİ’nin 45 şehirde 108 projede yaklaşık 179 bin riskli konutun dönüşümünü üstlendiği belirtildi. 5 bin konut için ise proje çalışmaları sürüyor.

AA’nın aktardığı habere göre, TOKİ’nin 2022 yılında 30 bin konutluk dönüşüm projesini hayata geçirmeyi planladığı aktarıldı. Son 2.5 yılda gerçekleştirdiği sosyal nitelikli projelerin yüzde 19’unu kentsel dönüşüm projelerinden meydana gelen TOKİ’de 18 senede kentsel dönüşüm kapsamında yaklaşık 23 milyar lira proje yatırımı gerçekleştirildi.

İSTANBUL’DA DÖNÜŞÜM SÜRÜYOR

TOKİ aracılığıyla başta İstanbul olmak üzere deprem ve afet riski yüksek şehirlerde kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı. TOKİ’nin İstanbul’da 22 ilçede 35 kentsel dönüşüm projesini sürdürdüğü belirtildi.

Söz konusu projeler ile deprem tehlikesine karşı güvenli yaşam alanları oluşturulurken diğer yandan gecekondu bölgeleri, modern yaşam alanlarına çevriliyor.

İstanbul’da 85 bin konutu projelendiren TOKİ, yaklaşık 12 bin yeni konutun temelini attı. Gaziosmanpaşa, Güngören Tozkoparan, Esenler, Kağıthane, Küçükçekmece, Bağcılar, Üsküdar, Zeytinburnu’nda devam eden 15 projede, 9 bin 303 konut ve 355 ticari birimden oluşan 9 bin 658 bağımsız birim inşa ediliyor.

TOKİ aracılığıyla ayrıca Ankara, Trabzon, Bursa, Rize, Burdur gibi şehirlerde de kentsel dönüşüm projeleri uygulanıyor. Ankara’nın Altındağ ilçesindeki büyük dönüşüm hareketini TOKİ sürdürüyor.

TOKİ aracılığıyla 179 bin konut yenilendi