Sektör, yaz döneminde beklediği hareketliliğe güz döneminde kavuştu - Emlakinfo
Emlakİnşaat

Sektör, yaz döneminde beklediği hareketliliğe güz döneminde kavuştu

Sektör, yaz döneminde beklediği hareketliliğe güz döneminde kavuştu

Geçtiğimiz hafta kamu bankalarının uyguladığı konut kredisi faiz indirimiyle konut sektöründe hareketli bir dönem başladı. Sektör temsilcileri, Kasım ayının satışlarda canlı geçebileceğini belirtiyor.

Kamu bankaları tarafından konut kredilerinde 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1.29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1.34 faiz oranları uygulanmaya başlandı.

35 BİN TL’LİK FARK

Milliyet’te yer alan habere göre, 500 bin TL tutarında bir konut kredisi 120 ay vade seçeneğinde eski faiz olan yüzde 1.37 ile aylık ödemesi 8 bin 513 lira, toplam ödemesi de 1 milyon 21 bin 560 lira oluyordu. Yeni düzenlemeyle aynı kredi kullanıldığında aylık ödeme 8 bin 214 liraya inerken toplam ödeme 985 bin 680 lira oluyor. 120 ay vadeli ödemede 35 bin 800 TL’lik bir fark göze çarpıyor.

“PİYASADA RAHATLAMA YARATTI”

Sunulan yeni konut kredisi indirimiyle İzmir gayrimenkul piyasasının da hareketlendiği belirtiliyor. İzmir piyasasının son durumunu değerlendiren İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “Bir süre önce faizler 100 baz puan inmişti. Şimdi 200 baz puan daha inmesi, piyasada rahatlama yarattı. Hareketliliği net şekilde görebiliyoruz. İş yerimizdeki telefonlar çalmaya başladı. İnsanlar daire soruyor, almak istiyor. Bununla ilgili çok avantajlı bir pozisyon yakaladık” diye konuştu.

Artan talep sonrası konut fiyatlarındaki artışlara da dikkat çeken Güleroğlu, “Gerçi bu bir yandan avantajken, diğer yandan dezavantaj. Avantaj kısmı, talebin artması. Dezavantaj kısmı ise konut fiyatları yukarı doğru çıkıyor. İşte bu nedenle bir an önce beğendikleri ve ilgilendikleri daireleri satın alsınlar” ifadelerini kullandı.

Sektör, yaz döneminde beklediği hareketliliğe güz döneminde kavuştu