Onarım ve tamir ihtiyacı olan aileler için nakdi destek!.. - Emlakinfo
EkonomiEmlak

Onarım ve tamir ihtiyacı olan aileler için nakdi destek!..

Onarım ve tamir ihtiyacı olan aileler için nakdi destek!..

Yaz ayları ile birlikte birçok ailede ev bakım onarım tamir tadilat süreci başladı. Vatandaşlar bu işlemlerini yükselen maliyetler nedeniyle daha önceki senelere göre çok daha yüksek rakamlara yaptırırken bazı aileler ise ihtiyaçları olduğu halde ev ekonomileri nedeniyle bu işlemleri geride bırakıyorlar. Devlet ise ilgili devlet kurumları üzerinden evinde bakım onarım ihtiyacı olan ailelere 25.000 liralık destek sağlıyor. 

Aile Bakanlığı’na bağlı olan 81 şehirde yer alan Sosyal Yardım Genel Müdürlükleri vatandaşların bu ihtiyaçlarının karşılanmasına aracılık ediyor. Ancak destek alınabilmesi için vatandaşların bakanlığın yazılı kurallarına uygun olmaları gerekmekte. 

YAZILI KURALLARA UYGUN OLANLAR ALABİLECEK

Vatandaşların bakanlıktan destek alabilmeleri adına Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün web sitesi üzerinden bir açıklama yapıldı. Ev yapım destekleri ile ev tadikat desteği ödemelerinde hane gelir şartı uygulaması olduğu açıklandı. Bu şarta uygun olanların devletten destek almalarına izin verileceğini açıklayan bakanlık, gelir şartı dışında evin durumu hakkında da özel bir koşul arıyor. 

Onarım ve tamir ihtiyacı olan aileler için nakdi destek!..

Tadilat Desteğinde Gelir Şartı

Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı için nakdi destek sağlandığını açıklayan Aİle Bakanlığı, öncelikle bu desteğin 18 yaş ve üzerindeki bireylerin başvurularında geçerli olduğunu bildirdi. 

Bu koşulun dışında ise ailelerin hane gelir şartına uygun olmaları istendi. 

Bakanlık birimi onay için gerekli olan limit hesaplamasının nasıl yapılacağı hakkında “Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az (2022 yılı için 1.417,80-TL) olmakla birlikte yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul  olma gibi özel şartlardan herhangi birine  haiz olma,” koşullarını açıkladı. 

Evin Durumuna İlişkin Koşul

Tadilat parası için başvuruların onaylanması için evin kime ait olduğu da önemli. Hem tadilat hemde ev yapım desteklerinde geçerli olan koşul için; onarımı yapılacak evin  ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma açıklaması yapıldı. 

ŞARTLAR KENDİSİNE UYANLAR

İlan edilen şartlara uygun olanlar kendi illerinde hizmet veren İl Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne giderek destek başvurusunu bizzat ve dilekçe üzerinden yapacaklar. Onay alırlasa 25.000 TL nakit destek verilecek. 

kaynak:Emlak365.com