Müteahhitlerin yeni yıl hedefleri şekillenmeye başladı | Emlakinfo
Gündemİnşaat

Müteahhitlerin yeni yıl hedefleri şekillenmeye başladı

Müteahhitlerin yeni yıl hedefleri şekillenmeye başladı

2021 yılını koronavirüs salgınının olumsuz etkileri, inşaat maliyetlerindeki ciddi artışlar, yüksek konut kredisi faizi etkisi ve ekonomide yaşanan dalgalanmaların olumsuz etkileri altında geçiren konut üreticileri, 2022 yılı hedeflerini belirlemeye başladı.

Sabah’ta yer alan habere göre, son dönemlerde inşaat maliyetlerindeki artışlar tavan yaptı. İnşaat maliyet endeksi Ağustos ayında yüzde 42.13 oranında yükselerek yeni rekoru kırdı.

Sektörün son durumunu değerlendiren KONUTDER Başkanı Altan Elmas, konut fiyatlarındaki artışın en büyük sebebinin inşaat maliyetlerindeki yükseliş olduğunu dile getirdi.

MALİYETLERDE YÜZDE 100 ARTIŞ!

İnşaat maliyetlerinin yüzde 100 oranında arttığına dikkat çeken Elmas, “Geçtiğimiz ay 7 bin 300 TL olan demir, bugün 8 bin 300 TL. 2 ay önce ise 6 bin 700 TL’ydi. Tüketici ev aldığında, bir miktar peşin veriyorlar. 36 ay sıfır faizli taksitler yapıyoruz. Bir miktar faizler yüksek gelebilir. Fakat faizler yüzde 1’in altına düştüğü zaman da konut fiyatları yüzde 30 artar” diye konuştu.

Piyasada arzın çok düşük olduğunu ve konut bulmanın tüketici açısından problem olduğunu belirten Elmas, “İnşaat halindeki veya bitmeye yakın projeleri tüketiciye tavsiye ediyorum” dedi.

“KONUT ALMAK İÇİN UYGUN DÖNEM”

Tüketici açısından konut almak için uygun bir dönem olduğunu belirten KONUTDER Başkanı Altan Elmas, “Her halükarda maliyet artışları fiyata yansıyacak. Önümüzde yüzde 60-65’lik maliyetin yansıması gereken bir rakam söz konusu. Tabii bu 1 ayda 2 ayda yansıyacak bir rakam değil. Bundan sonra konutların fiyatları her ay yüzde 5 artacak” ifadelerini kullandı.

Gelecek planlarından da bahseden Elmas, 2022 yılının konutta üretim yılı olacağını belirterek, “Önümüzdeki yıl, 2016-2017’deki gibi her gün bir proje lansmanı görmeyeceğiz belki ama daha makul bir dönem olacak. Hepimizin elindeki konutlar hemen hemen azaldı. Alınan ruhsatlar var. Onları birer ikişer tüketiciye sunmaya başlayacağız” şeklinde konuştu.

Müteahhitlerin yeni yıl hedefleri şekillenmeye başladı