Müteahhitler, yeni yılla birlikte projelerini raftan indiriyor | Emlakinfo
İnşaat

Müteahhitler, yeni yılla birlikte projelerini raftan indiriyor

Müteahhitler, yeni yılla birlikte projelerini raftan indiriyor

2021 yılını geride bırakan inşaat sektörü, 2022 yılında yatırımlara hız veriyor. Yeni yıla umutla giren sektörde yatırımlar için düğmeye basıldı.

Akşam’da yer alan habere göre, sektörün son iki yılda önemli bir sınav verdiğini belirten İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “2022’de bizi çok zor bir süreç bekliyor. İnşaat sektörünün 2022 yılı ajandasının ana başlığını, konut fiyatları oluşturacak. Sektörün ana sorunu olarak öne çıkan fiyatların direkt bağlı olduğu konut kredi faizleri, maliyet artışları ve azalan konut arzı, önümüzdeki ayların belirleyicisi olacak” diye konuştu.

Konut talebinin karşılanmasının tek yolunun fiyatların erişilebilir seviyede olacak şekilde arzın genişletilmesi yani yeni projelerin acilen devreye girmesi olduğunun altını çizen Durbakayım, “Bunun içinde yapılması gereken en önemli adım inşaatın ana girdisi olan arsanın uygun maliyetle teminidir. Aynı şekilde inşaat yapımında kullanılan malzemelerdeki fiyat istikrarının sağlanması ve genel inşaat maliyetinin optimum seviyede sabitlenmesidir” şeklinde konuştu.

“2022’DE YENİ PROJELERE ODAKLANACAĞIZ”

2021 sonu itibarıyla gözlenen tablonun konut yatırımının ne kadar güvenli bir liman olduğunun ve ne kadar yüksek prim potansiyeli taşıdığının kanıtı olduğunu belirten Artaş Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, “İnsanların konuta gösterdiği ilginin en büyük sebeplerinden biri de son 20 yılda yakaladığımız ekonomik büyüme ivmesi ve geleceğe dönük ülkemizin taşıdığı potansiyeldir” diye konuştu.

Emtia fiyatlarındaki artışın proje maliyetlerini artırsa da ülkenin dinamiklerine güvenerek yatırımlara devam etme kararı aldıklarını aktaran Çetinsaya, “Güçlü ortaklık yapısıyla kısa süre önce kamuoyuna duyurduğumuz 4 milyar TL yatırım bedeline sahip Tema istanbul 2 ve Tema World projemiz büyük ses getirdi. Son yıllarda satış ofislerinde görülmeyen ilgi Tema İstanbul 2 satış ofisinde yaşandı. 2022 yılı yeni projelere odaklanacağımız bir yıl olacak. ‘Avrupa Konutları’ markamızla Bağcılar’da ‘Yenimahalle’, Ayazağa bölgesinde de ‘Saklıvadi’ projemizi hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

Müteahhitler, yeni yılla birlikte projelerini raftan indiriyor
Denizli Oto Ekspertiz