Mülk sahipleri, satılık veya kiralık konutlarda indirimlere yanaşmıyor | Emlakinfo
Emlak

Mülk sahipleri, satılık veya kiralık konutlarda indirimlere yanaşmıyor

Mülk sahipleri, satılık veya kiralık konutlarda indirimlere yanaşmıyor

Konut sektörüne son yıllarda ortaya çıkan arz sorunu, beraberinde başka sorunları da doğuruyor. Hem kiralık hem satılık konutta talep canlı, arz ise düşük kalınca fiyatlarda yükselişler yaşandı. Özellikle büyük şehirlerde konutta pazarlık sorunu da ortaya çıktı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık firması tarafından İstanbul’un 37 ilçesinden 157 gayrimenkul danışmanı ile son bir sene içinde gerçekleştirdikleri satış ve kiralama işlemleri analiz edildi.

Hazırlanan raporda ikinci el satılık ve kiralık gayrimenkullerin pazara çıkış değerleriyle yapılan işlem değerleri arasındaki fark analiz edildi ve pazarlık marjındaki düşüş dikkat çekti.

KONUTTA PAZARLIK MARJI HANGİ SEVİYEDE GÖRÜLDÜ?

İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık firması tarafından hazırlanan rapora göre, İstanbul’daki satılık konutlarda ortalama pazarlık marjı 2019 senesinde yüzde 7.7 seviyesinde görülürken bu oran 2020 yılında yüzde 4.8’e, 2021 yılında ise yüzde 4.7’e kadar düştü. Kiralık konutlarda ortalama pazarlık marjı ise 2019 senesinde yüzde 6.1 iken bu oran 2020 senesinde yüzde 5.6’ya 2021 yılında ise yüzde 5.4’e düştü.

Dükkân ve ofis gibi ticari gayrimenkul piyasasındaki pazarlık marjlarında da düşüş belirlendi. Buna göre, satılık ticari gayrimenkullerde 2020 senesinde ortalama yüzde 8.9 olan pazarlık marjı 2021 yılında yüzde 7.7’e, kiralamalarda 2020 yılında ortalama yüzde 10 olan pazarlık marjı 2021 yılında yüzde 9.1’e geriledi.

“1 TL BİLE İNDİRİM YAPILMIYOR”

Rapor hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Dr. Ahmet Büyükduman, konut arzındaki daralmanın konut sahiplerinin elini güçlendirmesinden meydana geldiğini belirterek talebin yüksek olduğu kimi ilçelerde indirim oranının yüzde 0’da kalabildiğini dile getirdi.

Kiralık ev bulmanın zor olduğu ilçelerde vatandaşların emlakçılara isim yazdırıp sıraya girdiğine dikkat çeken Büyükduman, emlak danışmanları da 1 TL bile indirim yapmayan kimi ev sahiplerinin kiracıdan kredi notunu ve SGK dökümlerini dahi istediğini ifade etti.

Mülk sahipleri, satılık veya kiralık konutlarda indirimlere yanaşmıyor