Mersin'de konut satış ve kira fiyatlarında yüzde 50 artış! | Emlakinfo
Emlakİnşaat

Mersin’de konut satış ve kira fiyatlarında yüzde 50 artış!

Mersin'de konut satış ve kira fiyatlarında yüzde 50 artış!

Son dönemlerde artan inşaat maliyetleri nedeniyle konut satılık fiyatlarında artış görülüyor. Birçok şehirde ise kiralık konuta olan yüksek talep, kiralarda da büyük artışlar doğurdu.

Dünya’da yer alan habere göre, Mersin konut piyasası hakkında değerlendirmelerde bulunan Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği (MERYAP) Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci, inşaat maliyetlerindeki yükselişi konut alıcılarına yansıtmamak amacıyla sektör temsilcilerinin bugüne kadar büyük çaba gösterdiğine ancak 2021 yılında fiyatların artmaya başladığını belirterek, “Konut fiyatlarındaki artışların başlıca sebebi; maliyetlerdeki artışlardır. Geçmişte Mersin yerelinde hep arsa fiyatlarındaki artışlardan dolayı konut fiyatlarının arttığını belirtiyorduk. Bu konularda açıklamalarda bulunuyorduk. Bu sorun halen devam ederken buna ek olarak özellikle son 1 yılda inşaat ham madde fiyatlarında ciddi artışlar oldu. Hem arsa fiyatları hem de inşaat maliyetleri ikisi birleşince maalesef konut fiyatlarına olumsuz bir etkisi yaptı” şeklinde konuştu.

“BARINMA SORUNU ORTAYA ÇIKTI”

Mersin’deki konut piyasasında yaşanan fiyat artışlarına değinen Ekinci, “Mersin’de konut ve kira fiyatlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 50’lik artışlar yaşanıyor. İnşaat yapılacak arsa kalmamasının fiyatı arttıran unsurlardan birisi. Arsanın yarattığı maliyet baskısını geçtik artık konu kentte barınma sorununa döndü. Planları beklemekten, konut yapılamadı” diye konuştu.

Mersin’deki inşaat sektörünün eskiye oranla daha nitelikli konut projelerine yöneldiğine; bu durumunda fiyatları yükselttiğini belirten Ekinci, “Özellikle pandemi sürecinde de gördüğümüz üzere artık sosyal olanakları yüksek yaşam alanları talep ediliyor. Durum böyle olunca ana maliyete; pek çok özellik ekleniyor. Bu da ister istemez maliyeti artırıyor” ifadelerini kullandı.

Mersin'de konut satış ve kira fiyatlarında yüzde 50 artış!