Kuzey Marmara ve İzmir-İstanbul Otoyolu projeleri, gayrimenkul fiyatlarında artışa yol açtı | Emlakinfo
Gündem

Kuzey Marmara ve İzmir-İstanbul Otoyolu projeleri, gayrimenkul fiyatlarında artışa yol açtı

Kuzey Marmara ve İzmir-İstanbul Otoyolu projeleri, gayrimenkul fiyatlarında artışa yol açtı

İstanbul’un Silivri ilçesi Kınalı kavşağından başlayarak, Sakarya Akyazı’da biten Kuzey Marmara Otoyol güzergahındaki bölgelerde son 4 yılda arsa fiyatlarında yüzde 45’e varan artışlar olurken tarla, bağ, bahçe fiyatlarında ise yüzde 94’e varan düzeyde artış yaşandı.

Endeksa tarafından oluşturulan rapora göre, Kuzey Marmara Otoyolu güzergahında yer alan bölgeler içinde son 4 senede arsa fiyatlarında en fazla artış Akyazı’da olurken arazi fiyatlarında en fazla artış İzmit’te görüldü.

Sakarya Akyazı’da arsa fiyatları son 1 senede yüzde 29, son 4 yılda ise yüzde 45 oranında yükselirken arsaların ortalama metrekare fiyatı 411 TL olarak görüldü.

İzmit’te ise arazi fiyatları son 1 senede yüzde 21 oranında, son 4 yılda yüzde 94 oranında artış gösterirken bölgede ortalama arazi metrekare fiyatı 64 TL oldu.

İZMİR-İSTANBUL OTOYOLU GÜZERGAHI FİYAT DEĞİŞİMLERİ

Endeksa’nın söz konusu raporuna göre, İzmir-İstanbul Otoyolu güzergahında yer alan bölgelerde arsa fiyatlarında yüzde 133, arazi fiyatlarında ise yüzde 94’e varan düzeyde fiyat artışları yaşandı. Arsa fiyatlarında son 4 senede en fazla artış İzmir’de, arazi fiyatlarında en fazla artış ise İzmit’te yaşandı

Rapora göre, İzmir’de arsa fiyatların son 1 senede yüzde 49, son 4 senede yüzde 133 değer kazanırken ortalama arsa metrekare satış fiyatı bin 364 TL olarak belirlendi.

Yalova’daki arsa fiyatlarında yıllık bazda yüzde 19, 4 yıllık dönemde yüzde 47 oranında artış görüldü. Şehirde arsaların ortalama metrekare satış fiyatı 909 TL olarak görüldü.

Bursa’da ise arsa fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 17, son 4 yıl içerisinde yüzde 66 oranında değer kazandı. Bursa’da arsaların ortalama metrekare satış fiyatı 945 TL olarak belirlendi.

Kuzey Marmara ve İzmir-İstanbul Otoyolu projeleri, gayrimenkul fiyatlarında artışa yol açtı