Konuta olan talep artınca dolandırıcılık girişimlerinde de artış görüldü | Emlakinfo
EmlakGündem

Konuta olan talep artınca dolandırıcılık girişimlerinde de artış görüldü

Konuta olan talep artınca dolandırıcılık girişimlerinde de artış görüldü

Son aylarda kiralık konutlara olan talep fazla olunca Türkiye genelinde bu alanda dolandırıcılık girişimlerinin de artış gösterdiği gözlemlendi.

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, özellikle internet üzerinden verilen kiralık ev ilanlarında yapılmaya çalışılan dolandırıcılık girişimleri hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, piyasanın son durumundan bahseden Güleroğlu, “Döviz bir anda artınca yapılan satışlar da bozuldu. Sözleşmelerden dolayı cezai şartlar ortaya çıksa da insanlar emlak yatırımlarını geri çekmeye başladı. Bazı müşterilerimiz yerlerini satmaktan vazgeçti. Satan kişi de yüzde 30-40 oranında fiyat artırdı. Şu anda telefonlarımız çalmıyor, gerçekten sıkıntı yaşıyoruz. Piyasadaki hareketlenmenin faiz düşmesiyle olacağı kanaatindeyiz” diye konuştu.

İNTERNET İLANLARINDA NE GİBİ DOLANDIRICILIK GİRİŞİMLERİ OLUYOR?

İnternet ilanlarında bazı kişilerin olmayan evlerin resimlerini koyduğunu belirten İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “Örneğin 2+1 lüks bir dairenin resimlerini koyup fiyatları 120-130 bin lira gösterip müşteri çağırıyorlar. Müşteriler de o evi alma hayaliyle buralara gidiyorlar. Sonra ‘Biz o evi sattık’ ya da ‘O ev size uygun değil’ diyerek başka evler satılıyor. Bu da şöyle uygulanıyor. Herkese belirli bir gün veriyorlar. Örneğin; size, ‘Cuma saat 15.00’te gelin’ diyorlar ama herkese aynı güne randevu veriyorlar. Siz kapının önüne geldiğinizde bir hareketlilik görüyorsunuz. ‘Aman daireyi kaçırmayayım’ deyip öne atlıyorsunuz. Size başka daireleri satıyorlar. Böyle de internetten olan bu dairelerin hayali olduğu ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Buca’da verilen bir ilan üzerinden konuyu açıklayan Güleroğlu, “İnternet portalına giriyorum. 120 bin lira 1+1 dairenin satışı ile ilgili Buca’da bir ilan verilmiş. Aslında böyle bir daire yok. Bunun 300-350 bin lira olması lazım. Bu ilanın fotoğrafları eşyalı bir rezidanstan çekilmiş. Yani fake (sahte) bir fotoğraf. İşte insanlar bu tür ilanlara inanıp alışveriş yapmaya çalışıyorlar. Bu ilan benim soyadımla ilgili kurulmuş bir firmanın yapmış olduğu bir şey. Benim soyadımla açılmış bir işyeri burası. Kişi resmi işyerini açmış ama bakanlıktan yetki belgesini almış olarak gözükmüyor. Fakat kullanılan resimler internet üzerinden çekilerek 120 bin lira fiyatla servis edilmiş. Burada vatandaşı da yanıltıyorlar. Bu fiyata oranın arsasını almanız mümkün değil. Kaparo dolandırıcılığı da var. Şehir dışından arayan insanlara ‘Kaparo gönderin’ deniliyor. Siz bunu gönderiyorsunuz ondan sonra telefonlar kapanıyor ve internet sitesi ortadan kalkıyor” ifadelerini kullandı.

Konuta olan talep artınca dolandırıcılık girişimlerinde de artış görüldü