Konut fiyatlarındaki artışların 2022 yılında devam edip etmeyeceği merak ediliyor | Emlakinfo
Ekonomiİnşaat

Konut fiyatlarındaki artışların 2022 yılında devam edip etmeyeceği merak ediliyor

Konut fiyatlarındaki artışların 2022 yılında devam edip etmeyeceği merak ediliyor

2020 yılının yaz döneminde Türkiye genelinde başlayan konut fiyatlarındaki artış, 2021 yılının tamamında ciddi seviyelerde devam etti. Özellikle büyük şehirlerin konut piyasasında önemli fiyat artışları yaşandı. 2022 yılında konut yatırımı yapmayı planlayanlar ise, “2022 yılında konut fiyatları artacak mı?” sorusuna yanıt arıyor…

KONUT FİYATLARI NEDEN ARTIYOR?

2020 yaz döneminde kamu bankalarından sunulan tarihin en düşük maliyetli konut kredisi kampanyası sonrasında özellikle ikinci el konut fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Fiyat artışlarına rağmen talep fazla olunca ciddi seviyede artan konut fiyatları, belirli bir fiyat seviyesine oturdu. 2021 yılında da fiyat artışları devam etti.

Sıfır konut fiyatlarındaki artışa neden olarak ise artan inşaat malzeme fiyatları ve konut arzının düşük olması gösteriliyor. 2021 yılında inşaat sektörünün en büyük sorunu olarak gösterilen inşaat malzeme fiyatlarındaki fahiş artışlar, yeni konut üretim hızını düşürdü. Bu durum arz-talep noktasında sorun yarattı. Sektör temsilcileri, yüksek konut maliyetinin vatandaşların ucuz konuta erişmesini engellediğini ifade ediyor.

2022 YILI FİYAT BEKLENTİLERİ

2021 yılını yüksek maliyet etkisi altında geçiren müteahhitler, beklenen düzeyde konut üretimi yapamadı. Konut üretiminin düşük kalması nedeniyle 2022 yılında konut fiyatlarında artışların olabileceği belirtiliyor. Aynı zamanda yüksek inşaat maliyetlerinin önümüzdeki aylarda konut fiyatlarına yansıyabileceği sektör temsilcileri tarafından dile getiriliyor.

Müteahhitler, 2022 yılında konut üretimine hız vereceğini ifade ediyor. Bu durum, gelecek yıllarda vatandaşların uygun fiyatlı konuta erişmesi için önem taşıyor. Konuta talep olmasına rağmen arzın düşük kalması nedeniyle 2022 yılında konut fiyatlarında artışın devam edebileceği öngörülüyor.

Konut fiyatlarındaki artışların 2022 yılında devam edip etmeyeceği merak ediliyor
Denizli Oto Ekspertiz