Konut dolandırıcılığını önleyecek sistem yaygınlaşıyor | Emlakinfo
EmlakGündem

Konut dolandırıcılığını önleyecek sistem yaygınlaşıyor

Konut dolandırıcılığını önleyecek sistem yaygınlaşıyor

Konut satışlarında yaşanan dolandırıcılık girişimlerine karşı Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilen ve daha önce pilot bölge olarak Ankara’da uygulanan tüzel bilirkişi uygulaması, birçok şehirde yaygınlaşıyor. Bu uygulamanın İstanbul ve Antalya’da da uygulanacağı belirtildi.

AA’nın aktardığı habere göre, Bakanlık tarafından yapılan bilgilendirmede, tüzel kişi bilirkişilik uygulamasının bilirkişilik sisteminin etkin, verimli ve düzenli biçimde gecikmeden işlemesine yardımcı olduğu belirtildi.

ANKARA’DA BAŞARI SAĞLANDI

İnsan Hakları Eylem Planı dahilinde çözüm için uzmanlığa ihtiyaç olan konularda başvurulan bilirkişilik müessesesinin etkinliğinin çoğaltılmasına yönelik çalışmaların devam ettiği belirtilen açıklamada, özel hukuk tüzel kişilerinin bilirkişilik yapabilmelerine yönelik Ankara Adliyesi ve Ankara Batı Adliyesi İcra Müdürlükleri’ndeki pilot uygulamanın 21 Aralık 2020’den bu yana başarılı şekilde yürütüldüğü aktarıldı.

ANADOLU’DA DA UYGULANACAK

Yapılan bilgilendirmede, Ankara’da hayata geçen pilot uygulamanın yeni dönemde İstanbul Anadolu ve Antalya icra müdürlüklerinde de uygulanacağı ifade edildi. Uygulamanın keşif tarihlerinin belirlenmesi ve raporun hazırlanması sürecinde koordinasyonun sadece bir yetkiliyle yapılmasıyla zaman ve emek kaybına son verildiği de belirtildi.

Açıklamada, raporların tüzel kişi bilirkişi dahilinde çalışan uzmanlar tarafından zamanında hazırlanabildiği, işlem sürecinin gecikme olmadan ve hızlı şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olduğu ifade edildi.

Adalet Bakanlığı tarafından söz konusu uygulamaya yönelik yapılan açıklamada, pilot uygulamanın hatalı ve geciken bilirkişi raporlarından meydana gelen sorunları da en aza düşürdüğü belirtilirken böylelikle bilirkişilik sisteminin etkin verimli ve düzenli şekilde, gecikmeden işlemesine katkı yaptığına değinildi.

Konut dolandırıcılığını önleyecek sistem yaygınlaşıyor