GündemProjeler

Kaynarca-Pendik-Tuzla metrosunda çalışmalar sürüyor

Kaynarca-Pendik-Tuzla metrosunda çalışmalar sürüyor

Anadolu yakası metro ağına yeni kazandırılacak olan Kaynarca-Pendik-Tuzla metro hattında çalışmalar sürüyor.

Son yıllarda büyük gelişim kaydeden bölgeleri etkileyecek hat, şimdiden bölge gayrimenkul piyasasına etkide bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan bilgilendirmeye göre, Kaynarca-Pendik-Tuzla metro hattında geçen yıl başlayan çalışmalar, yüzde 6 oranında ilerleme kaydetti.

KAYNARCA-PENDİK-TUZLA METROSU AÇILIŞ TARİHİ NE ZAMAN?

Yapılan bilgilendirmeye göre, projenin 4 kilometrelik Pendik-Kaynarca arası 2023 yılında hizmete açılacak. 9 kilometrelik Kaynarca-Tuzla hattının ise 2025 yılında hizmete açılması planlanıyor.

2 BAĞIMSIZ HATTAN OLUŞUYOR

Kaynarca-Pendik-Tuzla metrosu, toplam 12 kilometrelik 8 istasyondan oluşuyor. Proje ayrıca 2 bağımsız metro hattından oluşuyor.

Projenin birinci bölümü olan Kaynarca-Pendik-Tuzla hattı, Kadıköy-Tavşantepe metrosunun devamı niteliğinde ve 6 istasyondan oluşuyor.

İkinci bölüm ise 4,1 kilometre uzunluğunda ve 2 istasyonlu Pendik Merkez-Kaynarca hattı. Bu hattın Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı metrosunun devamı niteliğinde olması planlanıyor.

Kaynarca-Pendik-Tuzla metrosu, diğer projeler ile entegre olacak. Proje; Dudullu-Bostancı Metro Hattı, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu ve Marmaray ile entegre olacak. Ayrıca proje ile Tuzla-Kadıköy 51 dakikada, Tuzla-Tavşantepe 11 dakikada, Tuzla-Ümraniye 51 dakikada, Pendik Merkez-Kaynarca 3 dakikada, Pendik Merkez-SG Havalimanı 15 dakikada alınacak.

Kaynarca-Pendik-Tuzla metrosunda çalışmalar sürüyor