SON DAKİKA

Emlakinfo

Karabağ’ın yeniden imarında Türk müteahhitler davet aldı

2021yılına yurt dışı faaliyetlerinde hızlı başlayan Türk müteahhitler, yılın kalan bölümü için de çalışmalarını sürdürüyor. Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yürütülecek çalışmalar, Türk müteahhitleri için önemli bir pazar olarak görülüyor.

GoogleNews Abone ol
Karabağ’ın yeniden imarında Türk müteahhitler davet aldı
Bu haber 03 Nisan 2021 - 13:13 'de eklendi

AA’nın aktardığı habere göre, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan önderliğinde iş dünyasının çatı kuruluşlarının başkanlarından meydana gelen heyet, Azerbaycan’a ziyarette bulundu.

Söz konusu ziyaret, inşaat sektörü açısından önemli sonuçlar doğurdu.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki mevcut ilişkilerin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi için 1-2 Nisan 2021 tarihlerinde Azerbaycan’da yapılan resmi ziyarete Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren de katıldı.

“TÜRK MÜTEAHHİTLERE ÖNCELİK”

Heyeti karşılama bölümünde açıklamalarda bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Karabağ’ın yıkık alt ve üstyapısının yeniden imarı için Türk müteahhitlere öncelik vereceğiz. Firmalarınızı, yatırımcılarınızı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

TMB Başkanı Erdal Eren ise “Müteahhitlik firmalarımız bölgenin yeniden imarında gerekeni yapamaya hazırdır. Azerbaycanlı firmalarla ortaklık kurmaya da istekliyiz” diye konuştu.

27 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Yapılan görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan TMB Başkanı Erdal Eren, “Türkiye ve Azerbaycan iki devlet bir millet anlayışıyla hareket etmektedir. Sektörümüz, ülkede bugüne adar yaklaşık 15 milyar dolar büyüklüğünde proje üstlenmiştir. Dağlık Karabağ’da ortaya çıkacak ihtiyaçlar ile yeniden imar çalışmalarında da Türk müteahhitlerin aktif rol üstlenmeleri ve Azerbaycan ekonomisine en iyi şekilde katkıda bulunmaları bu yıl için önceliklerimiz arasında yer alacaktır. Kardeş ülke Azerbaycan için üstümüze düşen her türlü görevi üstleniriz” ifadelerini kullandı.

Bölgede ilk aşamada 27 milyar dolarlık bir yatırım ihtiyacı olduğunu belirten Eren, “Ülkelerimiz arasındaki yakın ilişkilerin yanı sıra sektörel ortaklıklarımız ve olumlu geçmiş deneyimlerimiz çerçevesinde müteahhitlerimiz Azerbaycan için üstümüze düşen her görevi layığıyla yerine getirecektir. Bu imkanları değerlendirmek üzere en kısa zamanda Azerbaycan’a bir müteahhitlik heyeti gerçekleştirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Karabağ'ın yeniden imarında Türk müteahhitler davet aldı

ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER