İzmit Cedit'te dönüşüm kapsamında 83 bina yıkıldı | Emlakinfo
İhalelerKentsel DönüşümToki

İzmit Cedit’te dönüşüm kapsamında 83 bina yıkıldı

İzmit Cedit'te dönüşüm kapsamında 83 bina yıkıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmit’in Cedit Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesi yürütülüyor.

Milliyet’te yer alan habere göre, proje kapsamında toplam 130 bin metrekarelik alanda 482 bina ve bin 688 hak sahibini yer alırken şu zamana kadar bin 536 hak sahibi ile uzlaşma sağlandı.

Yıkım çalışmaları devam eden projede 83 binanın yıkımı tamamlandı. Mahallede tüm yapıların 2022 Şubat ayına kadar yıkılması planlanıyor. Yıkımın ardından bölgede yapılacak çalışma ile 50 blok halinde 1105 adet konut inşa edilecek.

“YÜZDE 91 UZLAŞMA SAĞLANDI”

İzmit Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında açıklamalarda bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, “İzmit ilçemiz Cedit Mahalle’mizde, yaklaşık 130 bin metrekarelik alanda başlattığımız kentsel dönüşümle ilgili çalışmada binaların yapımı sürecine başladık. Söz konusu alanda 482 tane binamız, yaklaşık bin 183 tane bağımsız bölümümüz ve bin 688 tane de hak sahibi söz konusuydu. Bu alanla alakalı yapılan çalışmaları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, TOKİ Başkanlığımız ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımız geçen sene imzalanan protokol ile beraber yürütüyor. Halihazırda bin 688 hak sahibi ile yapılan görüşmeler sonrasında yüzde 91’lik bir uzlaşma yakalamış durumdayız. Uzlaşmayla alakalı çalışmalarımızın da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Şu anda bin 536 tane hak sahibiyle uzlaşmış bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Projede 50 adet binada bin 105 konutun üretileceği bilgisini paylaşan Mengüç, “1 cami ve 1 bağımsız bölüm inşa edilecek. Bu alanla ilgili olarak uzlaşma çalışmalarının bitmesinin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen kira yardımlarıyla birlikte vatandaşlarımızın tahliyesiyle ilgili işlemlere de başladık. Şu ana kadar 83 binamızı yıktık. Yıkımla alakalı çalışmalarımız da devam ediyor. Hedefimiz ise 2022’nin Ocak ayının ortaları veya sonuna doğru bu yıkım çalışmalarını bitirmek. Alanda şu an bina yapımıyla ilgili de TOKİ tarafından ihalesi yapıldı ve sonuçlandırıldı. Şu an yer teslim işlemi de gerçekleştirildi. Müteahhit firmamız da bir yandan bu alanla alakalı olarak şantiye kurulumu çalışmalarına başladı” diye konuştu.

İzmit Cedit'te dönüşüm kapsamında 83 bina yıkıldı