İzmir Yeşildere’de kentsel dönüşüm uygulanacak - Emlakinfo
Kentsel Dönüşüm

İzmir Yeşildere’de kentsel dönüşüm uygulanacak

İzmir Yeşildere'de kentsel dönüşüm uygulanacak

30 Ekim 2020 İzmir Depremi’nin 1’inci yıl dönümü yaklaşırken kentte kentsel dönüşüm çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiği görülüyor. Son olarak Konak ilçesi Yeşildere bölgesi için kentsel dönüşüm kararı alındı.

AA’nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir Bayraklı’da devam eden projeleri inceledi ve çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Bayraklı’da 7 bölgede 1701 bağımsız bölümün inşasının sürdüğünü belirten Bakan Kurum, “Kasım ayı içinde 749 bağımsız bölümü bitirip hak sahibi vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız. Bayraklı’daki kalan konutlarımızı, 1700 konutu, yıl sonuna kadar tamamlayacağız. Rezerv alanda başladığımız yaklaşık 3 bin 649 bağımsız bölümlerin de 397’sini yıl sonuna kadar, kalanlarını da 2022 yılının ilk çeyreğinde tamamlamayı planlıyoruz. Etap etap konutlarımızı teslim edeceğiz” şeklinde konuştu.

İzmir’de 3 milyon 800 bin metrekare bir rezerv alanı planladıklarını dile getiren Bakan Kurum, bu rezerv alanının yüzde 55’lik kısmını donatıya ayırdıklarını yolları, yeşil alanları, okullarıyla örnek bir şehircilik projesi olacağı bilgisini paylaştı.

YEŞİLDERE’DE ÇALIŞMALAR GELECEK YIL BAŞLIYOR

Gelecek yıl vatandaşlarla görüşerek Konak Yeşildere bölgesinde de dönüşüme başlayacaklarını müjdeleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “500 konutla başlayacağız. Etap etap o dönüşüm projelerini yürütmek istiyoruz. Yeşildere mevkisi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamıyor. Hem riskli yapıların bertarafını sağlayacak, vatandaşlarımız daha yaşanabilir alanlarda yaşamını imkan sağlayacak örnek bir projeye bu bölgede başlamak istiyoruz. Bu çerçevede bir kentsel dönüşüm ofisi kuracağız. Bu ofis çerçevesinde vatandaşlarla görüşeceğiz. Ada bazında, rızalarını almak suretiyle burada örnek bir dönüşümü yapacağız” ifadelerini kullandı.

İzmir Yeşildere'de kentsel dönüşüm uygulanacak