SON DAKİKA

Emlakinfo

İstanbul’un Bağcılar ilçesinde yeni dönüşüm projesi hayata geçiriliyor

Deprem tehlikesi yaşayan İstanbul’da riskli yapıları güvenli yapılara dönüştürme süreci büyük önem taşıyor. İstanbul’un tüm ilçelerinde olduğu gibi Bağcılar’da da kentsel dönüşüm tüm hızıyla sürüyor.

GoogleNews Abone ol
İstanbul’un Bağcılar ilçesinde yeni dönüşüm projesi hayata geçiriliyor
Bu haber 06 Nisan 2021 - 1:32 'de eklendi

Bağcılar’ın Kirazlı Mahallesi’nde yeni bir dönüşüm projesi başlatıldı. Söz konusu proje, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden olan KİPTAŞ tarafından hayata geçiriliyor.

2017 yılında riskli alan ilan edilen As Fatih Kent Sitesi’nde kentsel dönüşüm uygulanıyor. 7 blok ve 190 konuttan oluşan sitede, ‘yerinde dönüşüm modeli’ uygulanıyor. Kentsel dönüşüm ile riskli konutlar güvenli ve modern yaşam alanlarına dönüştürülecek.

YÜZDE 93 ORANINDA UZLAŞMA SAĞLANDI

Söz konusu çalışma hakkında konuşan KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, 25-30 yıl önce hayata geçirilen sitenin bugün ciddi deprem riski taşıdığını belirterek, “Bağcılar As Fatih Kent Sitesi tüm İstanbul’a emsal olabilecek önemli bir dönüşüm projesi. Biz burada hak sahipleriyle projenin yapım maliyeti ve inşa edilecek konutların piyasa satış değerlerinde anlaştık. Yenileme kesintisinin yüzde 20 olması konusunda uzlaştık, hak sahiplerimizin yüzde 93’ü ile sözleşme imzaladık. KİPTAŞ süreci hem organize ederken hem de sistemin garantörü konumunda. Yani KİPTAŞ, vatandaş, müteahhit ve banka arasında tüm tarafların karşısında sorumlu. Bu da süreçlerin sağlıklı ilerlemesini, projelerin tamamlanmasını, vatandaşların uygun ödeme koşullarını kullanmasını sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Temel atma işleminin kısa süre sonra yapılacağını belirten Kurt, “Hak sahiplerimizin, sosyal ve çocuk oyun alanları olan, sağlıklı, güvenli evlerine kısa sürede kavuşması için çalışacağız. Örnek dönüşüm projeleri ile farklı bölgelerde çalışmaya devam ediyoruz. Uzlaşı ile afet odaklı hareket ediyoruz. Bizim önceliğimiz kamu yararı. Ne kadar çok vatandaşımızı riskli yapıdan kurtarabiliriz diye düşünüyor, çalışıyor, proje geliştiriyoruz” diye konuştu

İstanbul'un Bağcılar ilçesinde yeni dönüşüm projesi hayata geçiriliyor
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER