İstanbul'daki konut satışları geçtiğimiz ay artış gösterdi | Emlakinfo
Emlakİnşaat

İstanbul’daki konut satışları geçtiğimiz ay artış gösterdi

İstanbul'daki konut satışları geçtiğimiz ay artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Kasım 2021 döneminin konut satış verileri açıklandı. Bu dönemde Türkiye genelinde 178 bin 814 adet konut satılırken satışlarda yıllık bazda yüzde 59 oranında artış gösterdi.

Bu dönemde şehirler arasında en fazla konut İstanbul’da satıldı. İstanbul’da geçtiğimiz ay 31 bin 706 adet konut satıldı. Bu sonuç, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 33.26 oranında artış gösterdi.

İstanbul’da bu dönemde satılan konutların toplam satışlar içerisindeki payı yüzde 17.7 olarak görüldü.

TÜM SATIŞ TÜRLERİNDE ARTIŞ

Kasım 2021 döneminde İstanbul’daki ipotekli konut satışları, yıllık bazda yüzde 61 oranında artış göstererek 8 bin 099 oldu. İpotekli satışlarda faiz indirimlerinin etkisiyle Türkiye genelinde artış görüldü.

Bu dönemde yatırımcıların daha çok ikinci el konutu tercih ettiği görüldü. İstanbul’da ikinci el konut satışları 23 bin 392 adet oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 oranında artış kaydedildi.

Kasım 2021 döneminde İstanbul’da satışı gerçekleşen sıfır konut sayısı ise yıllık bazda yüzde 25 artışla 8 bin 314 adet oldu. Bu dönemde İstanbul’daki tüm satış türlerinde geçen yılın aynı dönemine göre artış yakalandı.

YABANCILARA SATIŞTA İLK SIRADA

Kasım 2021 döneminde yabancı yatırımcılara yapılan konut satışı Türkiye genelinde aylık bazda rekor kırdı. Bu dönemde 7 bin 363 adet konut yabancılara satıldı. İstanbul’da ise 2 bin 922 adet konut yabancılara satıldı. Geçen yılın Kasım ayında İstanbul’da yabancılara toplam 2 bin 443 adet konut satılmıştı.

İstanbul'daki konut satışları geçtiğimiz ay artış gösterdi.