Gündem

İstanbul’da önemli metro ağında çalışmalar sürüyor

İstanbul'da önemli metro ağında çalışmalar sürüyor

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, hattın tamamladığında saatte tek yönde 70 bin yolcu kapasitesine ulaşacağını belirterek, “Bakırköy(Sahil)-Bahçelievler-Güngören-(Bağcılar) Kirazlı Metro hattımızın; Bakırköy (İDO) – İncirli istasyonları arası yaklaşık 3,1 kilometre çift hat TBM Tünel imalatlarını tamamladık. İncirli makas yapısının tamamlanması üzerine, TBM Tünel imalatı İncirli İstasyonundan Kirazlı’ya doğru yeniden başladı.

İstasyonlarda kaba inşaat, tünellerde kalıcı iç kaplama işlerine devam ediyoruz. NATM ve Acil Çıkışlar için toplam 11 şaft açıldı. Yalnız acil çıkışlar için 3 şaft, TBM makinesinin çıkması için ise Kirazlı da 1 şaft hazırlıkları devam ediyor. Metro inşaatımızın; tünel kazı çalışmalarının yüzde 66’sı, istasyon betonarme işlerinin yüzde 47’si ve ray serimi işlerinin yüzde 25’i tamamlanmıştır. Projede toplam fiziki ilerlememiz yüzde 62’dir” diye konuştu.

7 İSTASYONDAN OLUŞUYOR

Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı metro hattının 8.4 kilometre uzunluğunda olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, “Bakırköy sahilden başlayan projemiz Özgürlük Meydanı, İncirli, Haznedar, İlkyuva, Yıldıztepe, Molla Gürani ve Kirazlı olmak üzere 7 adet istasyona sahip olacaktır. İstasyonlarımızın çevresinde meydanlar oluşturarak, şehir planlaması açısından da önemli bir adım atmış olacağız. Bu meydanlar istasyonların oluşturacağı hareketlilik nedeniyle kısa sürede hem ticari hem de sosyal açıdan gelişen noktalara dönüşecekler. Hattımız yoğun yerleşim alanlarının altında zor bir bölgeden geçmektedir. Bugün itibarıyla bütün sorunlar çözülmüş, çalışmalar hızla devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Söz konusu projeyi 2022 sonunda tamamlayıp halkın hizmetine sunmayı planladıklarını aktaran Bakan Karaismailoğlu, hattın diğer toplu taşıma modlarıyla Bağcılar-Kayaşehir, Yenikapı-Atatürk Havalimanı, Yenikapı-Kirazlı, İkitelli-Ataköy metro hatlarıyla ve Marmaray ile entegre olacağını belirtti.

İstanbul'da önemli metro ağında çalışmalar sürüyor