İstanbul'da arsa değeri yüzde 150'leri bulan seviyede | Emlakinfo
Emlak

İstanbul’da arsa değeri yüzde 150’leri bulan seviyede

İstanbul'da arsa değeri yüzde 150'leri bulan seviyede

Pandemi döneminde İstanbul’da konut fiyatlarının yanı sıra arsa değerlerinde de büyük artışlar yaşandı. Birçok ilçede oluşan talep sonrası boş arsa bulunmuyor.

AA’nın aktardığı habere göre, bir tapu veri sitesinin oluşturduğu raporda İstanbul’un tüm ilçelerinde arsaların durumu ele alındı. Rapora göre, İstanbul’un 2018’de 9,4 trilyon lira ölçülen arsa değeri, iki yılda yüzde 150 kat artarak 2020 sonunda 23,4 trilyon liraya ulaştı.

Rapora göre, İstanbul’un Avrupa yakası ilçeleri olan Esenler ve Güngören’de boş arsa kalmadı.

EN PAHALI ARSALAR NEREDE?

İstanbul ilçeleri arasında değeri en yüksek arsalar Şişli’de görüldü. Şişli’de arsaların ortalama metrekare fiyatı 28 bin 270 TL olarak belirlendi. Bu ilçeyi 27 bin TL ile Beyoğlu takip etti.

Beşiktaş’ta ortalama arsa metrekare fiyatı 22 bin TL seviyesinde görülürken Kadıköy’de 19 bin TL, Bakırköy’de 18 bin 400 TL, Fatih’te 11 bin 912 TL, Küçükçekmece’de 9 bin 209 TL olarak görüldü.

İstanbul’un tüm ilçeleri arasında arsa ticaretinin en yoğun şekilde görüldüğü ilçeler Silivri, Çatalca, Arnavutköy, Şile, Büyükçekmece, Beykoz, Tuzla, Ümraniye, Beylikdüzü ve Pendik olarak sıralandı.

SINIRLI ALANA YÜKSEK TALEP DEĞERİ ARTIRIYOR

İstanbul arsa piyasası hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Doğu ve batı kültürleri arasında köprü vazifesi gören İstanbul, aynı zamanda finans, kültür ve turizmin başkenti. İstanbul’un bu konumu kaçınılmaz olarak ulusal ve uluslararası bir göç yaşanmasına yol açıyor. Yurt içi ve yurt dışı konut satışlarında İstanbul liderliği elden bırakmıyor. Ancak İstanbul’daki toprak arzı sınırlı olduğu için ekonomideki arz-talep kanunu işlemeye başladı. Sınırlı toprak, arsa, bina ve konut arzına karşılık sürekli artan yüksek talep İstanbul’daki her metrekarenin değerini daha da artırıyor. Atalarımızın ‘İstanbul’un taşı toprağı altın’ özdeyişi, gerçeğe dönüştü” ifadelerini kullandı.

İstanbul'da arsa değeri yüzde 150'leri bulan seviyede