İnşaat maliyetindeki artış rekor seviyede görüldü | Emlakinfo
EmlakSektörel

İnşaat maliyetindeki artış rekor seviyede görüldü

İnşaat maliyetindeki artış rekor seviyede görüldü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından inşaat maliyet endeksinin Nisan 2021 dönemi sonuçları açıklandı. Bu dönemde inşaat maliyetleri bir önceki aya göre yüzde 3.61, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 34.63 oranında arttı.

Açıklanan verilere göre, bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, Mart’a göre yüzde 3.29, bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 38.42 oranında arttı. Bina dışında maliyette malzeme endeksi aylık bazda yüzde 4.46, işçilik endeksi yüzde 0.41 artış gösterirken, senelik olarak bakıldığında malzeme endeksi yüzde 47.57, işçilik endeksi yüzde 19.49 olarak görüldü.

Dünya’da yer alan habere göre, bu dönemde yaşanan yükseliş, son 2.5 senenin en yüksek artış oranına sahip oldu. Sektör temsilcileri bu durumun daha da sürebileceğini belirtiyor.

“ARTIŞ 2 YIL DAHA SÜRECEK”

İnşaat maliyetlerindeki artışlar üzerine değerlendirmelerde bulunan Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, “Gelişmiş ekonomilerin pandemiden çıkışlarıyla emtia ve petrol fiyatlarının artış etkisini biz yeni hissetmeye başladık. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin aşılama gibi önlemlerle pandemi sürecinden çıkmaları başlayınca oluşacak talep artışı da emtia fiyatları üzerinde yükseltici etki yaratacak. Ayrıca pandemi sürecinde tüm dünyada piyasaya sürülen yüksek miktarda paranın enflasyonu yükseltmesi de başlamış sayılır. Tüm bunları beraber düşündüğümüzde dünyada artacak fiyatların bizim ülkemizde kur etkisiyle daha da fazla artacağını düşünmek mantıklı” ifadelerini kullandı.

İnşaat maliyetindeki yükselişin en az gelecek iki senede de süreceği düşüncesini paylaşan Tuğsuz, “Artan maliyetler ve son senelerde azalan konut imalatı yüzünden önümüzdeki yıllarda konut fiyatlarının artması kaçınılmaz gözüküyor. Türkiye ekonomisinin büyüme oranları ve faizlerin nispeten düşme hızı konut fiyatlarının artmasında diğer önemli faktörler olacak” şeklinde konuştu.

İnşaat maliyetindeki artış rekor seviyede görüldü