Günün Takvim Yaprağı 11 Eylül Cumartesi 2021 | Emlakinfo
Gündem

Günün Takvim Yaprağı 11 Eylül Cumartesi 2021

Günün Takvim Yaprağı 11 Eylül Cumartesi 2021
Bugün günlerden 11 Eylül Cumartesi 2021, sizlere bugünün Takvim yaprağın’daki bilgileri paylaşmaktan mutlu olacağız. Günün İsimleri günün yemekleri günün sohbeti..
Hicrî Şemsî: 1399    Rûmî: 29 Ağustos 1437    Hızır: 129

4 SAFER 1443

11
EYLÜL
2021
Cumartesi


Yılın 254. günü, Kalan Gün : 111
9. Ay, 30 Gün, 36. Hafta

Gündüzün kısalması 2 dakika – Ezânî sâat 1 dakika ileri alınır.

Cömert kimse; Allaha, insanlara ve Cennete yakın; Cehennemden uzaktır. Hadîs-i şerîf

New York’daki İkiz Kulelere intihar saldırısı yapıldı (2001) – Plevne Zaferi (1877) – Bursa’nın kurtuluşu (1922)

Takvimin Arka sayfası
DÜNYA – ABD ORDUSUNDA İNTİHARLAR

Uzmanlar özetle diyor ki:

ABD askerleri arasındaki intiharlar yeni bir durum değildir. Vietnam savaşından dönenlerin büyük bir kısmı alkolik oldu. 

ABD ordusunda artan intihar vakalarını, kendilerini dünyanın tek sâhibi olarak gören, hukuk kurallarına ve insan haklarına uymayan, her türlü işkence ve zulmü yapan, çocuk, kadın, hasta demeden insanları öldüren ABD ve ordusunun zihniyetinin vicdanlara yansıması olarak görmek gerekir. Bunun için travmaya açık hâle geliyorlar. Bu öyle bir şey ki hasta, 2-3 yıl önce yaşadığı savaşı sanki dün yaşamış gibi hissediyor. Sürekli tedirgin oluyor, uyuyamıyor, savaşla ilgili rüyâlar görüyor. Bir zaman sonra da böyle yaşamaktansa ölmeyi tercih ediyor.
Son 6 yılda 45 bin kişinin intihar etmesi oldukça yüksek bir rakam. Bu oran, günde ortalama 20 intihara karşılık geliyor. Haya-tına son veren askerlerin sayısı savaşta ölenlerden daha fazla. ABD askeri profesyonel paralı askerdir. Genellikle askerlerinin temel motivasyonu paradır.
ABD askerlerinin kaç tanesi; “Yaşasın Amerika, Amerikan bağımsızlığı, bütünlüğü için buradayız.” diyebiliyor. ABD’nin ölümü göze alan askeri yok şu anda. Onlarda bizim askeri-mizdeki gibi; “Ölürsem şehit, kalırsam gâzi.” anlayışı yok. ABD askeri savaşta konforu olmadığı zaman travmaya giriyor. Kolası yoksa bile travma yaşayabiliyor. Savaşlarında ölmeye değer bir amaç olmadığı için savaş ideolojisi meydana gelmiyor.
 Askerler, yurt dışından dönünce veya ordudan ayrıl-dıktan sonra ciddi uyum meselesi, iş bulamama ve kimlik bunalımı yaşıyor. İntihar eden bâzı askerlerin günlükleri ve bıraktıkları mektuplar incelendiğinde, savaşta yaptıkları işkence, tecavüz ve cinayetlerin yükü altında ezildikleri belirlenmiştir. 

ZEKÂ BULMACASI – SOKAKTAKİ EVLER


Karşılıklı evlerin bulunduğu bir sokakta kapılara şöyle numara verilmiş: Sağdaki evlerden başlanarak 1, 2, 3… şeklinde. Sokak sonundaki son numaranın kar-şısından, yâni sokağın solundan başlanıp başa kadar gelinmiştir. Bir çocuk bakıyor ki; 20 ile 37 numara karşı karşıya. Acaba bu sokakta kaç ev var? (Cevabı yarın)

İsimler: Erkek: Yavuz – Kız: Funda

Yemek: Mercimek çorbası, Taze fasulye, Makarna.

Sevgili Okular yarınki Takvim Yaprağımıza’da sizi Davet ediyoruz
Sağlıcakla kalın

Sevgiler..
Günün Takvim Yaprağı 11 Eylül Cumartesi 2021
kaynak:turktakvim.com