Faiz indirimi sonrası sektörde hareketlilik başladı - Emlakinfo
EkonomiEmlak

Faiz indirimi sonrası sektörde hareketlilik başladı

Faiz indirimi sonrası sektörde hareketlilik başladı

İnşaat maliyetlerindeki artış konut üreticilerini etkiliyor. Demirden çimentoya kadar birçok malzemede son 1 yılda yüzde 100’ü aşan fiyat artışları olduğunu belirten sektör temsilcileri, maliyet artışını fiyatlara yansıtmaya hazırlanıyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre, sektörün son durumunu değerlendiren Mesa Mesken Yönetim Kurulu Başkanı Mert Boysanoğlu, konut fiyatlarında yukarı yönlü hareketlilik olabileceğini ifade etti.

“MALİYETLER YÜZDE 50-55 ARTTI”

Kurdaki hareketliliğin inşaat malzeme fiyatlarını doğrudan etkilediğini belirten Boysanoğlu, “Sektörümüzde maliyetler arttığı zaman bu artış dalgasının fiyata yansıması 4-5 ay sonra oluyor. Bu nedenle önümüzdeki aylarda tüketiciler radikal fiyat artışları görecek. 2021 sonuna kadar yüzde 10-15, 2022’nin 3. çeyreğine kadar da yüzde 20 seviyesinde artış beklenebilir. ‘Konut üreticileri fahiş zam yapıyor’ yorumu doğru değil, çünkü artan maliyet ortada. Son bir yılda maliyetler reel olarak yüzde 50-55 arttı. Kimi zaman piyasa şartları nedeniyle bu artışları fiyata yansıtamadığımız da oldu” ifadelerini kullandı.

KONUT ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI?

Konut yatırımı yapmayı düşünenlerin doğru bir zaman içerisinde olduklarını belirten Mesa Mesken Yönetim Kurulu Başkanı Mert Boysanoğlu, “Mevduatta paranın değerini korumak zor, Dolar ise bir yatırım aracı değil. Ama doğru yapılan bir konut yatırımı her zaman kazandırıyor. Bu dönemde tüketici açısından inşaatına başlanılmış, bir miktar da ilerlemiş projeler daha cazip olabilir. Çünkü yeni projeler yeni maliyetlerle fiyatlandırılacak” diye konuştu.

2022 yılında konutta olan biriken taleple piyasanın hareketleneceğini belirten Boysanoğlu, kamu bankalarının kredi faizlerinde yaptığı indirimin de satışlara olumlu yansıyacağına dikkat çekerek, “Bu indirim bir miktar canlılık getirir. Ancak faizler yüzde 1’in altına inince tüketici alıma yöneliyor. Bugün 1 milyon TL altı için yüzde 1.29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda yüzde 1.34 faiz oranları uygulanıyor. Eğer 0.90 bandına inerse etkisi daha net görülür” şeklinde konuştu.

Faiz indirimi sonrası sektörde hareketlilik başladı