Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı'nda 2'nci kısım 2022'de açılacak | Emlakinfo
Gündem

Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı’nda 2’nci kısım 2022’de açılacak

İstanbul Avrupa yakasında Fatih ve Eyüp ilçelerinden geçen ve bu bölgelerin gayrimenkul piyasasına doğrudan etkide bulunan Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı'nda 1'inci etap, 2021 yılının başında hizmete açılmıştı. Projede 2'nci etap çalışmaları ise sürüyor.

İstanbul Avrupa yakasında Fatih ve Eyüp ilçelerinden geçen ve bu bölgelerin gayrimenkul piyasasına doğrudan etkide bulunan Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı’nda 1’inci etap, 2021 yılının başında hizmete açılmıştı. Projede 2’nci etap çalışmaları ise sürüyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Fransız Kalkınma Bankası arasında, Eminönü- Alibeyköy Tramvay Hattı’nda kullanılması amacıyla 93 milyon Euro tutarındaki ön protokol yapıldı. Bu yeni finansman ile 20 yeni trenin alınacağı ve hattın kalan 1.1 kilometresi bitirileceği belirtildi.

Söz konusu protokol hakkında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Ulusal ve uluslararası piyasalara kıyasla çok uygun maliyetle sağladığımız bu finansman; 2 yıl geri ödemesiz ve 10 yıl geri ödemeli olmak üzere, toplam 12 yıl vadeli” ifadelerini kullandı.

2022 ARALIK İŞARET EDİLDİ

Eminönü- Alibeyköy Tramvay Hattı’nda 9 kilometre ve 12 istasyondan meydana gelen ilk kısmının açılışını 2021’nin ilk gününde yaptıklarını hatırlatan İBB Başkanı İmamoğlu, “Finansman ihtiyacının kısa sürede çözülmesiyle, 1,1 kilometre ve 2 istasyondan oluşan Cibali-Eminönü arasının inşaat çalışmaları da duraksamadan devam ediyor. Bu bölüm Unkapanı köprülü kavşağının yeniden yapılması ve Eminönü Meydan düzenlemesi ile birlikte planlanıyor. Hattın geri kalan kısmını Aralık 2022 tarihinde açmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Hattın tamamen hizmete açılmasıyla hat çevresinde yaşayan yaklaşık 150 bin kişinin sürdürülebilir ulaşım ağına erişeceğinden bahseden İmamoğlu, “Günlük yaklaşık 80 bin kişiye hizmet verecek. Proje sayesinde 30 yılda yıllık 11.500 ton karbondioksit emisyonundan tasarruf edilecek. Hattımızın güvenli, kaliteli ve erişilebilir bir yolculuk sunarak kadın hareketliliğini artırmasını ve cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesine destek olmasını da bekliyoruz. Hattın Eminönü’ne uzatılması ile beraber, Haliç peyzaj projesinin de yarattığı cazibe ile bu hattın çok önemli bir turizm aksı oluşturacağını, tüm bölgede yaşam kalitesinin artmasına katkıda bulunacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Avrupa yakasında Fatih ve Eyüp ilçelerinden geçen ve bu bölgelerin gayrimenkul piyasasına doğrudan etkide bulunan Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı'nda 1'inci etap, 2021 yılının başında hizmete açılmıştı. Projede 2'nci etap çalışmaları ise sürüyor.