Ekim ayında Bursa'da konut satışlarının arttığı görüldü | Emlakinfo
EkonomiEmlak

Ekim ayında Bursa’da konut satışlarının arttığı görüldü

Ekim ayında Bursa'da konut satışlarının arttığı görüldü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ekim 2021 dönemi konut satış verilerine göre, Türkiye genelinde 137 bin 401 adet konut satıldı. Bu dönemde şehirler arasında en fazla konut satılan beşinci şehir Bursa oldu.

Ekim 2021 döneminde Bursa genelinde toplamda 4 bin 728 adet konut satıldı. Bu sonuç, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.25 oranında artış gösterdi.

Bursa’daki satışların yıllık bazdaki artış oranı, Türkiye genelinin oranına göre düşük kaldı. Türkiye genelinde konut satışları yüzde 14.9 oranında artış gösterdi. Bu dönemde Bursa’daki konut satışları, Türkiye genelindeki satışlardan yüzde 3.4 oranında pay sahibi oldu.

SIFIR KONUT SATIŞLARINDA ARTIŞ

Ekim 2021 ayında Bursa’da satılan konutların 994’ü ipotekli olarak, 3 bin 734’ü ise diğer satış türleri ile satıldığı görüldü.

Bu dönemde Bursa’daki sıfır konut satışı bin 508 adet oldu. Bu sonuç, geçen yılın Ekim ayına göre yüzde 8.28 oranında artış gösterdi.

Bursa’daki ikinci el konut satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.18 oranında artış göstererek 3 bin 220 adet oldu.

YABANCILARA KONUT SATIŞ VERİLERİ

Ekim 2021 döneminde Bursa’da toplam 167 adet konut yabancı yatırımcılara satıldı. Yabancılara satışta Bursa, şehirler arasında yedinci sırada yer aldı.

2021 yılının Ocak-Ekim arası döneminde ise Bursa’da toplam bin 260 adet konut yabancılara satıldı. Bu dönemde Bursa, yabancılara konut satışında altıncı sırada yer aldı.

Ekim ayında Bursa'da konut satışlarının arttığı görüldü
Denizli Oto Ekspertiz