Dev konut sitelerinin aidatları kiralarla yarışır duruma geldi. | Emlakinfo
EkonomiEmlak

Dev konut sitelerinin aidatları kiralarla yarışır duruma geldi.

Dev konut sitelerinin aidatları kiralarla yarışır duruma geldi.

Dev konut sitelerinin aidatları kiralarla yarışır duruma geldi. Kira fiyatlarına yaklaşan aidatlar, 2022 ile birlikte daha da yükseldi. Apti’nin kurucu ortağı Ali Emre Erişen, “Aidat zamlarında alt limitin yüzde 46 olduğunu gördük, bazı sitelerde ise yüzde 113’e varan artışlar oldu” dedi.

Dev konut sitelerinin aidatları kiralarla yarışır duruma geldi. Kira fiyatlarına yaklaşan aidatlar, 2022 ile birlikte daha da yükseldi. Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’ün haberine göre; apartman ve site sakinleri, yüzde 100’ü aşan aidat tutarları karşısında ne yapacaklarını düşünüyor.

Toplu yaşam alanlarındaki yöneticiler, sakinler ve üye işyerleri için geliştirilmiş yapay zeka tabanlı online bir platform olan Apti’nin kurucu ortağı Ali Emre Erişen, konut sitelerindeki aidatlarla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ali Emre Erişen, yeni yıldaki aidat zamlarını araştırdıklarının altını çizdi.

YÜZDE 113’Ü BULAN ARTIŞ

Erişen, “Aidat zamlarında alt limitin yüzde 46 olduğunu gördük, bazı sitelerde ise yüzde 113’e varan artışlar oldu. Kimi siteler ise zamları belirleme aşamasında” diye konuştu.

Artışların sebebiyle ilgili de konuşan Erişen, “Site yönetimlerinde personellerin büyük çoğunluğu Asgari Ücret ile çalışıyor ve sitelerin bütçelerinin yüzde 60-65 oranını personel giderleri oluşturuyor. Bu nedenle asgari ücrete gelen artış önemli bir etken oldu. Ayrıca 2021 yılı içinde doğalgaz, elektrik ve su kullanımlarına yapılan zamlarda göz önüne alındığında bu faktörlerin hepsi 2022 yılı bütçelerinde ciddi artışlara yol açtı” ifadelerini kullandı.

Ortalama aidatlarla ilgili açıklamalar yapan Erişen, şöyle konuştu:

“İstanbul’da geçen yıl ortalama aidat 648 lirayken bu yıl 1.024 lira oldu. Ankara’da 551 liradan 887 liraya, İzmir’de 455 liradan, 723 liraya geldi.”

Dev konut sitelerinin aidatları kiralarla yarışır duruma geldi.