Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ismi, "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı" olarak değişiyor | Emlakinfo
Gündem

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ismi, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı” olarak değişiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ismi, "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı" olarak değişiyor.
Kabine Toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın adının değişeceğini duyurdu.

Önümüzdeki dönemde yeşil kalkınma devrimini tüm çalışmaların merkezine yerleştirerek öncü ve etkin rol üstlenmekte kararlı olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hükümet olarak üzerime düşünleri yaptık, yapıyoruz. Yeşil Kalkınma devrimini de aynı samimiyetle milletimizin tavrına sunuyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ismini “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı” olarak değiştiriyoruz ve bünyesinde ‘İklim Değişikliği ve Koordinasyon’ birimi kuruyoruz” ifadelerini kullandı.

BAKAN KURUM’DAN İLK MESAJ

Konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama paylaşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımızın kararıyla bakanlığımızın ismi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı oldu. Değişiklikle birlikte kurulan İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulu ile İklim Değişikliği Başkanlığımız ülkemiz, milletimiz, gelecek nesillerimiz için hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Bu kararın iklim değişikliğiyle mücadeledeki önemine değinen Bakan Kurum, “Ortak evimiz dünyamız için alınan devrim niteliğindeki bu yeni karar; eğitimden kültüre ekonomiden tarım, sanayi ve şehirciliğe kadar tüm alanlarda derin değişimlere sebep olan iklim değişikliğiyle mücadelemizin gücüne güç katacak. Çevreye saygılı iklim dostu şehircilik sloganıyla iklim değişikliğiyle uyum politikalarımızı daha da etkinleştirerek geliştirecek, bu alanda AR-GE ve inovasyon faaliyetlerimizi arttıracak, geleceğin küresel fırsatlarını değerlendireceğiz. İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulumuzun uhdesinde; tüm sektör temsilcilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve aziz milletimizle el ele vererek Cumhurbaşkanımızın açıkladığı yeşil kalkınma hamlemizi güçlendirecek ve 2053 net sıfır emisyon hedefimizi başaracağız” İfadelerini kullandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ismi, "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı" olarak değişiyor.