Bursa'nın 2022 yılı kentsel dönüşüm çalışmaları şekilleniyor | Emlakinfo
Kentsel Dönüşüm

Bursa’nın 2022 yılı kentsel dönüşüm çalışmaları şekilleniyor

Bursa'nın 2022 yılı kentsel dönüşüm çalışmaları şekilleniyor

Marmara Bölgesi’nde birçok şehirde deprem tehlikesi sürüyor. Bu şehirlerde kentsel dönüşümün önemi gün geçtikçe artıyor. Bu şehirler arasında gösterilen Bursa’da riskli yapılara yönelik önemli dönüşüm projeleri yürütülüyor. Bursa’da gelecek yıl kentsel dönüşümün daha da hızlandırılması hedefleniyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin aktardığı bilgilere göre, Bursa’da 2022 yılında planlı kentsel dönüşüme 211 milyon TL yatırım yapılması planlanıyor. Ayrıca şehirde yeşil alan ve çevre yatırımlarına da 346 milyon TL’lik yatırımlara hazırlanılıyor.

BURSA’NIN 2022 KENTSEL DÖNÜŞÜM HEDEFLERİ

Bursa’da gelecek yıl kentsel dönüşüm kapsamında Yiğitler Esenevler 75. Yıl Mahallesi Kentsel Dönüşümü için kamulaştırmaların bitirilmesi Atatürk Kongre Kültür Merkezi batısındaki kentsel dönüşüm alanında kamulaştırmaların yüzde 20’sinin tamamlaması hedefleniyor.

Tüm bunların yanı sıra Beşyol Kavşağı Kentsel dönüşüm alanında da kamulaştırmaların yüzde 50 oranında bitirilmesi hedeflendi. Kentsel tasarım alanında Atatürk Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Çekirge Zübeyde Hanım Caddelerinde kentsel tasarım projesinin tamamlanmasının hedeflendiği aktarıldı.

166 milyon TL yatırımla hayata geçirilen Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi, Karacabey Kültür Merkezi ve Orhaneli Kültür Merkezi’nin fiziki gerçekleşmesinin yüzde 50 olarak ilerlemesi tahmin edildi. Tarihi ve kültürel miras alanındaki çalışmalar dahilinde de Ziraat Mektebi restorasyonu ile Ertuğrulbey Meydan uygulamasının tamamlanması, Bitinya Galerilerinin dijital müzeye dönüştürülmesi projesinde de fiziki ilerlemenin yüzde 50’ye ulaşması da hedefleniyor.

2022’DE YENİ MİLLET BAHÇESİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ tarafından hayata geçirilen Gökdere Millet Bahçesi ve Demirtaş Mesire alanının 2022 yılı içinde hizmete açılması hedefleniyor. Ayrıca Ürünlü Millet Bahçesi Projesi’nde çalışmaların yüzde 10, 75 Yıl Parkı’nda yüzde 50 ve Hasköy Mesire alanında da yüzde 20 olması amaçlandı.

Bursa'nın 2022 yılı kentsel dönüşüm çalışmaları şekilleniyor