Bursa'da konut ve arsa fiyatları artış gösterdi | Emlakinfo
EmlakGündem

Bursa’da konut ve arsa fiyatları artış gösterdi

Bursa'da konut ve arsa fiyatları artış gösterdi

Türkiye genelinde son bir yıldır konut ve arsa fiyatları artış gösterirken şehirlerin has bazı özellikler de satışların artmasına yol açıyor.

Dünya’da yer alan habere göre, Bursa gayrimenkul piyasası ve kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İMSİAD) Başkanı Mustafa Andıç, Bursa’da yeni imarlı alan açılmaması sebebiyle arsa fiyatlarının, inşaat malzemelerindeki fiyat artışlarının da konut fiyatlarını artırdığını ifade etti.

Bursa’da deprem riski bulunan 70 bin konutun acil olarak kentsel dönüşüme dahil edilmesi gerektiğine değinen Andıç, arsa fiyatlarının son bir yıl içerisinde 3 kat arttığını aktardı.

KONUT MALİYETİNDE 100 BİN TL’LİK ARTIŞ

İnşaat malzeme fiyatlarında yaşanan artış sebebiyle ortalama bir konutun maliyetinin 100 bin TL’lik artış yaşadığını belirten İMSİAD Başkanı Andıç, bu durumun biten projelerde alıcılara yüzde 100 zamlı yansıyacağını dile getirdi.

Kentsel dönüşüm projeleri için gerçekleştirilecek ihalelerde Bursalı firmalara pozitif ayrımcılık yapılması durumunda şehrin ekonomisinde ciddi bir hareketliliğin başlayacağına dikkat çeken Andıç, “Bu zamlarla ekonomik konut hayal olacağından, orta gelirlilerin önümüzdeki dönemde ev sahibi olamamalarından endişe duyuyoruz. İnşaat firmalarımız alım gücüne sahip alıcı bulamayacak ve tekrar stok dairelerden bahsedeceğiz. Fiyatların Bursa’da bu kadar yükselmesi, tekrar bir gecekondulaşma dalgasına sebep olursa, bunun vebalini kim ödeyecek?” diye konuştu.

Bursa’da yeni imara açılan bölgelerde imar yoğunluğunun düşük olmasının da fiyatlarda artışa neden olduğunu belirten Andıç, “İmar iptali kararlarının planın bütününde iptalle sonuçlanması, o bölgede faaliyet gösteren tüm yatırımcı ve alıcıları sıkıntıya sokuyor” şeklinde konuştu.

Bursa'da konut ve arsa fiyatları artış gösterdi