SON DAKİKA

Emlakinfo

Biden yönetimin’den 3 trilyonluk yeni paket

ABD Başkanı Biden’ın altyapı, iklim ve istihdama yönelik 3 trilyon dolarlık yeni paket hazırladığı öne sürüldü.

GoogleNews Abone ol
Biden yönetimin’den 3 trilyonluk yeni paket
Bu haber 28 Mart 2021 - 2:44 'de eklendi

ABD Başkanı Joe Biden’ın ekonomi danışmanlarının, ülke ekonomisini desteklemek amacıyla 3 trilyon dolarlık altyapı, iklim ve istihdam paketi hazırladığı bildirildi.

The New York Times gazetesinde yer alan habere göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkileriyle mücadeleye yönelik 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketinin ardından altyapı harcamalarını içeren plan Biden yönetiminin öncelikleri arasında bulunuyor.

Biden’ın ekonomi danışmanları, 3 trilyon dolarlık altyapı ve istihdam paketi hazırlarken, söz konusu harcama planına ilişkin teklifin bu hafta sunulması bekleniyor.

Altyapı ve istihdam olmak üzere iki kısımdan oluşan paketin ekonomiyi daha üretken hale getirmek amacıyla altyapı, eğitim, iş gücünü geliştirme ve iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik yatırımlara odaklandığı belirtiliyor.

SERVET VERGİSİ Mİ GELİYOR?

Paketin, varlıklı kişiler ve şirketlerden alınan vergilerin artırılmasıyla finanse edilebileceği kaydedilirken, Cumhuriyetçilerin desteğini alıp almayacağının, nasıl finanse edileceğine bağlı olduğu aktarılıyor.

Hazine Bakanı Janet Yellen’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Başkan Biden’ın servet vergisini düşünebileceğini ifade etmişti. Yeni paket için varlıklı kişiler ve şirketlerin vergilerinde artırım hedeflenmesi, “Servet vergisi için Biden’dan ilk adım” şeklinde değerlendirildi. 

YELLEN NE DEMİŞTİ?

Finansgundem.com’da 17 Mart’ta yayımlanan haberde, Hazine Bakanı Janet Yellen, servet vergisinin Başkan Biden tarafından uygulamaya konulabileceğine işaret etmişti. Yellen, “Servet vergisi bizim henüz üzerinde karar verdiğimiz bir konu değil, ancak bunu değerlendirebiliriz” diye konuşmuştu. Yellen, Başkan Biden’in başka vergilerin artırılabileceğine seçim kampanyası sırasında destek verdiğini de hatırlatarak kurumlar vergisinin ve yüksek miktarda gelir elde eden bireylerin vergilerinin artırılmasının servet vergisi ile benzer bir etki yapabilecek alternatifler olduğunu vurgulamıştı. 

TEMİZ ENERJİ VE 5G YATIRIMLARI

Altyapıya yönelik harcama planının, yol, köprü, liman, elektrikli araç şarj istasyonları ve elektrik şebekesinin iyileştirilmesi gibi yatırımların yanı sıra temiz enerji ve 5G yatırımlarını da içereceği bildiriliyor.

EĞİTİM VE KADINLARA İSTİHDAM

İstihdam planının ise eğitim ve kadınların iş gücüne katılımı gibi beşeri altyapıya yönelik harcamalara odaklandığı kaydediliyor.

CUMHURİYETÇİLER NE DİYOR?Elde edilen bilgilere Cumhuriyetçiler, pakete şimdiden itirazlarını seslendirmeye başladı. Azınlık Lideri Mitch McConnell Senato kulislerinde yaptığı açıklamada, paketi ‘truva atı’na benzeterek “Önümüzdeki günlerde büyük vergi zamlarını içeren paketi sözde bir ‘altyapı’ önerisi olarak sunacaklarını duyuyoruz” dedi. 

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray, New York Times’ta yer alan ve Başkan Biden’in üzerinde çalıştığı altyapı paketinin büyüklüğünün 3 trilyon dolar olacağı haberini doğrulamadı.

Yapılan açıklamada, Başkan Biden’in altyapı ve diğer öncelikli harcamalar üzerinde çalışmaya devam ettiği, 3 trilyon dolarlık bir rakam ortaya koymak için çok erken olduğu belirtilirken, haberde ifade edilenlerin Beyaz Saray’ın düşüncelerini yansıtmadığı vurgulandı.

Biden'dan 3 trilyonluk yeni paket

ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER