Bakan Kurum: Orman alanları imara açılmayacak! - Emlakinfo
Gündem

Bakan Kurum: Orman alanları imara açılmayacak!

Bakan Kurum: Orman alanları imara açılmayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yangın bölgelerinde devam eden çalışmalar ve planlanan çalışmalar hakkında yeni bilgiler paylaştı.

Konuşmasında yangından etkilenen bölgelerin imara açılmayacağının altını çizen Bakan Kurum, “Herhangi bir doğal sit alanını, özel çevre koruma bölgesini veya orman alanını bugüne kadar imara açmadığımız gibi bu yangından sonra da ne Antalya’da ne Muğla’da ne Marmaris’te ne de Bodrum’da imara açmayacağız” ifadelerini kullandı.

ANTALYA’YA 47.5 MİLYON TL ÖDENEK

Antalya’da devam eden hasar tespit çalışmaları hakkında son bilgileri paylaşan Bakan Kurum; Akseki, Alanya ve Manavgat’ta 2 bin 926 binada yaklaşık 6 bin bağımsız birimde tespit yapıldığını, 1071’i konut olmak üzere toplam 1960 bağımsız birimde hasar tespit edildiğini dile getirdi.

Yangın bölgelerinde hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Bakan Kurum, “İlgili bakanlıklardan Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Antalya’mıza toplamda 47,5 milyon lira ödenek gönderilmiş durumda. Zarar tespitleri çerçevesinde de şu ana kadar 912 ailemize toplamda 12 milyon 200 bin lira yardım yapıldı” diye konuştu.

KONUTLAR KENDİ YERLERİNDE YAPILACAK

Yangından etkilenen vatandaşlar için inşa edilecek konutlar hakkında da bilgiler paylaşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Konutlarımızı kendi yerlerine yapacağız. Yöresel mimariye uygun şekilde, altında ahırıyla, deposuyla, üstünde 3+1 konutu varsa 3+1, 2+1 varsa 2+1 olacak şekilde konutlarımızın inşasını yapacağız. Bu konutlarımız hiçbir şekilde özel çevre koruma bölgelerine, doğal sit alanlarına veya orman alanlarına yapılmayacak, bunun altını çizerek ifade etmek istiyorum. Köylümüzün daha önce yaşadığı yer nere ise o yere yapacağız veya hazine mülkiyetinde yerleşime uygun alanlar nerelerse oralara yapacağız. Dolayısıyla herhangi bir doğal sit alanını, özel çevre koruma bölgesini veya orman alanını bugüne kadar imara açmadığımız gibi bu yangından sonra da ne Antalya’da ne Muğla’da ne Marmaris’te ne de Bodrum’da imara açmayacağız. Yine aynı yerine yapacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum: Orman alanları imara açılmayacak