Bakan Kurum: İklim krizi tüm dünyayı ilgilendiriyor - Emlakinfo
Gündem

Bakan Kurum: İklim krizi tüm dünyayı ilgilendiriyor

Bakan Kurum: İklim krizi tüm dünyayı ilgilendiriyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Brüksel’de gerçekleştirilen Türkiye-AB Yüksek Düzeyli İklim Diyaloğu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

AA’nın aktardığı habere göre, toplantı hakkında bilgilendirmede bulunan Bakan Kurum, Paris İklim Anlaşması, net sıfır emisyon, karbon nötr bir dünya için yapılması gerekenler, emisyon ticareti, AB Yeşil Mutabakatı gibi çeşitli konuları detaylı bir şekilde görüştüklerini ifade etti.

Türkiye’nin iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmek için samimi biçimde mücadele ettiğine dikkat çeken Bakan Kurum, “İklim krizi tüm dünyayı ilgilendiren bir mesele, uluslararası bir mesele ve tek bir ulusun, tek bir ülkenin üstesinden gelebileceği bir mesele değil” diye konuştu.

HEYET KURULACAK

AB ve Türkiye’nin, iklimle ilgili tüm konuları detaylı biçimde ele almak için heyetler kuracağından bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “İklim değişikliği ile alakalı mücadelemizi çok daha kararlı biçimde sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bakan Kurum son olarak, yüksek düzeyli görüşmeler çerçevesinde Timmermans’ı 2022 yılı ocak ayında Türkiye’de misafir edeceklerini, bu çerçevede iş birliğini daha da kararlı biçimde sürdüreceklerini aktardı.

“AB VE TÜRKİYE YAKIN İŞ BİRLİĞİ YAPACAK”

Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ise AB ve Türkiye’nin bu varoluşsal meseleyle yüzleşmek için yakın iş birliği yapacağını belirterek, “Ortak bir tehditle karşı karşıyayız. Bu tüm insanlığa yönelik bir tehdit. Bu tehdidin üstesinden gelinmesi için AB ve Türkiye’nin birlikte çok yakın çalışması gerekiyor” diye konuştu.

Bakan Kurum: İklim krizi tüm dünyayı ilgilendiriyor