Gündem

Ankara’da tahliye edilen 21 binada dönüşüm uygulanacak

Ankara'da tahliye edilen 21 binada dönüşüm uygulanacak

Ekipler, çökme riskli bulunan binada kontrollü yılıma başladı. Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, olay yerine giderek çalışmaları inceledi.

AA’nın aktardığı habere göre, burada açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, “Yapılan kontrolsüz kazı sebebiyle Açelya Apartmanı ve etrafındaki apartmanlar şu an için risk altında. Kontrollü bir şekilde yıkımını yürütüyoruz. Etraftaki 11 binayı da riskli görüyoruz. Bu çerçevede bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Ankara'da tahliye edilen 21 binada dönüşüm uygulanacak

900 KİŞİ ETKİLENDİ

Açelya Apartmanı‘nın çevresindeki 21 binada risk tespit edilerek 900 vatandaşın misafirhanelere yerleştirildiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu vatandaşların mağdur olmamaları için çalışma yürüttüklerini dile getirdi.

Çalışmaların detaylarından bahseden Bakan Kurum, “Yapılan kontrolsüz kazı sebebiyle Açelya Apartmanı ve etrafındaki apartmanlar şu an için risk altında. Kontrollü bir şekilde, belediyemizle birlikte yıkım sürecini yürütüyoruz. Etraftaki 11 binayı da riskli görüyoruz. 11 binayı da dahil ederek, toplamda 14 parselin olduğu, 155 bağımsız bölümün risk altında olduğunu arkadaşlarımız tespit ettiler. Bu çerçevede, bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz. Oluşturacağımız kriz masasında vatandaşlarımıza taşınma, kira, eşya yardımı yapılacak” şeklinde konuştu.

Bölgede TOKİ aracılığıyla çalışma yürütüleceğinden bahseden Bakan Kurum, “Kartal’da, Kağıthane’de, Elazığ’da, Malatya’da, İzmir’de nasıl yaptıysak, aynı şekilde Ankara Çankaya’mızda, İleri Mahallemizde TOKİ’miz hızlı bir şekilde inşaatları yapacak. Vatandaşlarımıza, inşallah en iyi şartlarda teslim edecek süreci başlatmış olacağız. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, devletimiz tüm imkanlarıyla Ankaralı hemşehrilerimizin yanındadır. Verilmesi gereken tüm destekleri verecektir” ifadelerini kullandı.