Açelya Apartmanı çevresindeki binaların yıkımı sürüyor | Emlakinfo
GündemKentsel Dönüşüm

Açelya Apartmanı çevresindeki binaların yıkımı sürüyor

Açelya Apartmanı çevresindeki binaların yıkımı sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgede kentsel dönüşüm uyguluyor. Bölgede yıkım çalışmalarının bayrama kadar tamamlanacağı belirtildi.

AA’nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, bölgedeki çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı.

14 PARSELLİK ALAN BELİRLENDİ

Açelya Apartmanı’nın bulunduğu sokak ile inşaat çalışmalarının yürütüldüğü sokak arasında ciddi bir kot farkı olduğunu tespit ettiklerini belirten Gürgen, “Bu iki sokak arasında kalan parseller ise birbirlerinden istinat duvarları ile ayrılmış durumdaydı. Binaların yaklaşık 50 yıllık olduğu gözetilerek yapılan incelemede, duvarın bütün bir hat boyunca hasarlı olduğu ve kaymanın diğer parsellere de etkisi olduğu görüldü. Bu yüzden sadece Açelya Apartmanı değil, altındaki istinat duvarının tehlike arz ettiği toplam 11 apartmanın yer aldığı 14 parsel, dönüşüm proje alanı olarak belirlendi” şeklinde konuştu.

VATANDAŞLARA YARDIM YAPILIYOR

Açelya Apartmanı’nda yaşayan vatandaşların gece vakti eşyalarını almadan evlerini tahliye ettiklerini anımsatan Gürgen, bakanlık tarafından hak sahiplerine 30 bin TL eşya yardımı yapılacağını açıkladı.

Eşya yardımının yanı sıra kira yardımının da yapılacağını belirten Gürgen, “Bakanlık tarafından yapılan eşya yardımının dışında kiracılara bir defaya mahsus olmak üzere 2 bin 500 lira, ev sahiplerine ise anahtar teslim edilinceye kadar ilk 5 ayı peşin olmak üzere aylık 1150 lira kira yardımı süreci başlatılmıştır. Bugüne kadar 210 hak sahibine kira ödemesi gerçekleştirilmiştir” diye konuştu.

Kimseye zarar gelmeden sürecin tamamlanacağını aktaran Gürgen, “Yıkım sürecinde önceliğimiz, enkazın bir an önce kaldırılması değil, binaların kaymaya sebebiyet vermeden güvenli bir şekilde yıkılmasıdır. Dolayısıyla yıkım süreci birkaç hafta devam edecek. Bakanımız Murat Kurum’un da talimatıyla Ramazan Bayramı’na kadar yıkımı tamamlamayı hedefliyoruz. Alana yapılacak kentsel dönüşüm projesinin çalışmaları şu anda devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Açelya Apartmanı çevresindeki binaların yıkımı sürüyor
Denizli Oto Ekspertiz