ABD genelinde yeni konut satışları, aylık bazda artış gösterdi | Emlakinfo
Emlakİnşaat

ABD genelinde yeni konut satışları, aylık bazda artış gösterdi

ABD genelinde yeni konut satışları, aylık bazda artış gösterdi
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) konut piyasasının inişli çıkışlı seyri devam ediyor. Yaz döneminde ülke genelinde satışlarda yüksek rakamlara çıkılsa da sonbahar aylarıyla birlikte bir yavaşlama görülmeye başladı.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Kasım 2021 dönemine ait yeni konut satış rakamları açıklandı. Bu dönemde ABD genelinde yeni konut satışları, bir önceki aya göre yüzde 12.4 oranında yükseliş göstererek 744 bin seviyesine ulaştı. Buna karşın piyasa beklentisinin altında bir artış yaşandı.

Kasım ayında 7 ayın en hızlı yükselişini kaydetmesine karşın piyasa beklentilerinin altında gerçekleşen yeni konut satışlarının 770 bin seviyesinde olması bekleniyordu.

FİYATLARDA ARTIŞ

Kasım 2021 döneminde ABD’deki yeni konut satışları, geçen yılın Kasım ayına göre yüzde 14 oranında düşüş gösterdi. Bu dönemde satışa sunulan konutların fiyatları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,8 yükseliş göstererek 416 bin 900 dolar seviyesinde görüldü.

YENİ KONUT BAŞLANGIÇLARI ARTTI

Kasım 2021 döneminde ABD genelindeki konut başlangıçları, bir önceki aya göre, yüzde 11,8 artış gösterdi 1 milyon 679 bin seviyesini aldı. Bu dönemde piyasa beklentisinin üzerinde konut başlangıç rakamı elde edildi. Bu dönem için piyasa beklentisi 1 milyon 663 bin şeklinde olması yönündeydi.

Açıklanan rakamlara göre, Kasım ayında ülke genelindeki inşaat izinleri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.9 oranında artış gösterdi.

ABD genelinde yeni konut satışları, aylık bazda artış gösterdi