EmlakGündem

3 şehirde bazı bölgeler ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edildi

3 şehirde bazı bölgeler 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Muğla’nın Bodrum ilçesi Göl Mahallesi kıyı kesimi, Gündoğan, Türkbükü, Eskiçeşme, Bitez, Ortakent, Karakaya, Dereköy ve Geriş mahalleleri kıyısında bulunan alan, adalar ve çevresi Doğal Sit Alanının Koruma Statülerinin yeniden değerlendirilmesi sonucunda kesin korunacak hassas alan olarak tescili yapıldı.

Balıkesir’de ise Marmara ilçesi Marmara Adası Saraylar Mevki 3 numaralı ve Marmara Adası/Marmara Adası Mevki 13 numaralı ile Ayvalık ilçesi Sarımsaklı Mevki 62 numaralı Doğal Sit Alanının Koruma Statüleri de yeniden değerlendirilerek kesin korunacak hassas olan olarak belirlendi.

TAVŞAN ADASI KORUMA ALTINDA

İstanbul’un Adalar ilçesinde yer alan Tavşan (Balıkçı) Adası da koruma altına alındı. Bu bölgenin Doğal Sit Alanının Koruma Statüsü yeniden değerlendirilerek kesin korunacak hassas alan olarak tescil edildi.

KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN NEDİR?

Türkiye sınırları içerisinde bölgesel unsurlar, jeolojik unsurları, ekolojik durumu göz önüne alındığında bazı bölgeler, alınan karar sonrasında ‘ kesin korunacak hassas alan’ olarak ilan ediliyor.

Bu bölgelerin kaynak ve değerlerinin korunması için alan kullanımı ve alana tüm etkileri sınırlandırılıyor. Bu bölgelerin gerektiğinde insanların bölgeye girişlerinin engellendiği, bilimsel araştırmalar, eğitim ya da çevresel izleme amacıyla özel önlemler alınarak korunacak kara, su, deniz alanları olup, Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilerek yapı yasağı getirilen mutlak korunması gereken alanlar olduğu belirtildi.

3 şehirde bazı bölgeler 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi